1952 List of residents of Marsworth Hostel

List of residents in family groups showing details of employment from March 1952

Where names appear out of alphabetical order, they will be individuals living in the same hut, usually related.

 

<

Family Groups

Gender

Employment

Town

 

Age

ADAMIEC

 

 

 

 

Walenty

M

 

Murad Ltd. Light Engineering

Aylesbury

 

Wiktoria

F

 

John Dickinson & Co. Paper Mills

Apsley

 

Stanisława

F

 

John Dickinson & Co. Paper Mills

Apsley

 

Zdzisława

F

 

John Dickinson & Co. Paper Mills

Apsley

 

Bolesław

M

14

Boarding School

 

 

ANDRZEJCZYK

 

 

 

Site 3

Leon

M

 

 

 

 

Barbara

F

 

Housewife

 

 

Wanda Kowalik

F

4

Child

 

 

Janina Andrzejczyk

F

2

Child

 

 

ANTONIAK

 

 

 

 

Site 8, 10a

Czesław

M

 

Mead's Flour Mill

New Mill

 

Eugenia

F

 

Housewife

 

 

Kazimierz

M

1

Child

 

 

Stanisław

M

4

Child

 

 

Józef Dębski

M

6

Child

 

 

ARTKOWSKI

 

 

 

 

 

Dyonizy

M

 

NAB Hostel Staff

Marsworth

 

Anna

F

 

NAB Hostel  Staff

Marsworth

 

Leonarda

F

7

Child

 

 

BAJCAR

 

 

 

 

Site 12

Jan

M

 

Tileman & Co. Cement Works

Pitstone

 

Concetta

F

 

Housewife

 

 

Tadeusz

M

3

Child

 

 

Francisek

M

5

Child

 

 

Gino Natale

M

 

R.M.R. Light Engineering

Tring

 

BAJOREK

 

 

 

 

Site 12

Stanisław

M

 

Tileman & Co. Cement Works

Pitstone

 

Matylda

F

 

 

Apsley

 

Elżbieta

F

4

Child

 

 

Wiktor

M

3

Child

 

 

BALISZEWSKI

 

 

 

 

Site 7

Czesław

M

 

Tileman & Co. Cement Works

Pitstone

 

Anna

F

 

Housewife

 

 

Janina

F

7

Child

 

 

Jerzy

M

4

Child

 

 

Janusz

M

1

Child

 

 

BANDOSZ

 

 

 

 

 

Jan

M

 

R.M.R. Light Engineering

Tring

 

Stanisława

F

 

Housewife

 

 

Lucja

F

15

Boarding school

 

 

BEDNARCZYK

 

 

 

 

 

Stanisław

M

 

J. Dickinson & Co. Paper Mills

Apsley

 

Daniela

 

 

J. Dickinson & Co. Paper Mills

Apsley

 

BEDNARCZYK

 

 

 

 

 

Tomasz

M

 

N. A.

 

 

Katarzyna

F

 

N.A.

 

 

Antonina

F

 

R.M.R.  Light Engineering

Tring

 

Waldemar

M

7

Child

 

 

BETKOWSKI

 

 

 

 

 

Franciszek

M

 

Drabble Ltd.  Builders

Aylesbury

 

Stanisława

F

 

 

 

 

Krystyna

F

 

J. Dickinson & Co. Paper Mills

Apsley

 

Jan

M

15

Boarding school

 

 

Stanisława

F

8

Child

 

 

BIEDRZYŃSKI

       

 

Jan

M

 

J. Dickinson & Co. Paper Mills

Apsley

 

Zofia

F

 

Housewife

 

 

Urszula

F

13

Boarding school

 

 

BIELAK

 

 

 

 

 

Franciszka

F

 

R.M.R. Light Engineering

Tring

 

Jan

M

8

Child

 

 

BIJOWSKA

 

 

 

 

 

Helena

F

 

Murad Ltd  Light Engineering

Aylesbury

 

Jadwiga

F

15

Boarding school

 

 

BIS

 

 

 

 

Site 12

Franciszek

M

 

J. Dickinson & Co. Paper Mills

Apsley

 

Zofia

F

 

J. Dickinson & Co. Paper Mills

Apsley

 

Sylwester

M

17

Boarding school

 

 

BIS

 

 

 

 

 

Leopold

M

 

Marley Floor Tile

Leighton Buzzard

 

Władysława

F

 

Housewife

 

 

Zbigniew

M

2

Child

 

 

BLUMSKA

 

 

 

 

 

Maria

F

 

N.A

 

 

Romuald

M

 

R.M.R. Light Engineering

Tring

 

BOJARCZUK

 

 

 

 

 

Władysław

M

 

Betta Manufacturing Co. Clock Factory

Eaton Bray

 

Wiktoria

F

 

Housewife

 

 

Edward

M

 

R.M.R. Light Engineering

 Tring 

 

BOJARSKI

 

 

 

 

 

Władysław

M

 

R.M.R. Light Engineering

Tring

 

Ludwika

F

 

Housewife

 

 

Bolesław

M

 

R.M.R.  Light Engineering

Tring

 

BOJARSKI

 

 

 

 

 

Tadeusz

M

 

Drabble & Co Builders

Aylesbury

 

Leontyna

F

 

Housewife

 

 

Andrzej

M

2

Child

 

 

BRYLA

 

 

 

 

 

Jan

M

 

J. Dickinson & Co. Paper Mills

Apsley

 

Halina

F

 

Housewife

 

 

BUCHORSKI

 

 

 

 

Site 8

Stefan

M

 

Drabble & Co. Builders

Aylesbury

 

Helena

F

 

Housewife

 

 

Wiktor

M

 

Murad Ltd

Aylesbury

 

Mikołaj

M

 

J. Dickinson & Co. Paper Mills

Apsley

 

Aleksander

M

12

Child

 

 

Jan A.

M

1

Child

 

 

BUCZAK

 

 

 

 

Site 8, 10c?

Kazimierz

M

 

J. Dickinson & Co. Paper Mills

Apsley

 

Eugenia

F

 

Housewife

 

 

Andrzej

M

2

Child

 

 

BUCZAK

 

 

 

 

Site 8, 10c?

Szczepan

M

 

Tileman & Co. Cement Works

Pitstone

 

Katarzyna

F

 

Housewife

 

 

Edward

M

 

Betta Manufacturing Co. Clock Factory

Eaton Bray

 

Zofia

F

13

 

 

 

BUTRYM

 

 

 

 

 

Kazimierz

M

 

Marley Floor Tile

Leighton Buzzard

 

Maria

F

 

Betta Manufacturing Co. Clock Factory

Eaton Bray

 

Kazimiera

F

4

Child

 

 

Elżbieta

F

3

Child

 

 

BYCHOWIEC

 

 

 

 

 

Regina

F

 

Betta Manufacturing Co. Clock Factory

Eaton Bray

 

CABUT

 

 

 

 

Site 3

Maria

F

 

Baker, Tailor

Tring

 

Helena

F

15

Boarding school Stowell Park

 Glos.

 

Stefan

M

16

Boarding school

 

 

CABUT

 

 

 

 

 

Ludomir

M

 

R.M.R .Light Engineering

Tring

 

Czesława

F

 

Housewife

 

 

Danuta

F

1

Child

 

 

CABUT

 

 

 

 

Site 7, 61

Waldemar

M

 

Marley Floor Tile

Leighton Buzzard

 

Nadzieja

F

 

Housewife

 

 

Krystyna

F

1

Child

 

 

CHOJNOWSKA

F

 

 

 

 

Maria

 

 

 

 

 

CHURA

 

 

 

 

Site 8

Bolesław

M

 

Drabble & Co.

Aylesbury

 

Jadwiga

F

 

R.M.R. Light Engineering

Tring

 

Elżbieta

F

3

Child

 

 

CHWILEŃSKA

 

 

 

 

 

Ewa

F

 

J. Dickinson & Co. Paper Mills

Apsley

 

CZABOCKO

 

 

 

 

 

Bolesław

M

 

Marley Floor Tile

Leighton Buzzard

 

Adela

F

 

Murad Ltd. Light Engineering

Aylesbury

 

Genowefa

F

 

J. Dickinson & Co. Paper Mills

Apsley

 

GALBARSKI

 

 

   

 

Jan

M

 

Marley Floor Tile

Leighton Buzzard

 

Adela

F

 

Housewife

 

 

 

 

1

Child

 

 

CZACZKA

 

 

 

 

Site 7, 9a?

Helena

F

 

N.A.

 

 

Adam

M

20

Boarding school

 

 

CZACZKA

 

 

 

 

Site 7, 9a?

Stanisław

M

 

Betta Manufacturing Co. Clock Factory

Eaton Bray

 

Eugenia

F

 

Betta Manufacturing Co. Clock Factory

Eaton Bray

 

CZAJKOWSKI

 

 

 

 

Site 12

Jerzy

M

 

J. Dickinson & Co. Paper Mills

Apsley

 

Helena

F

 

Housewife

 

 

Maria

F

 

N.A.

 

 

CYGANEK

 

 

 

 

Site 5

Jan

M

 

Betta Manufacturing Co. Clock Factory

Eaton Bray

 

Sabina

F

 

Housewife

 

 

Maria

D

5

 

 

 

Mieczysław

S

4

 

 

 

DROZD

 

 

 

 

 

Józef

M

 

Tileman & Co. Cement Works

Pitstone

 

Franciszka

F

 

Housewife

 

 

Zdzisław

S

3

 

 

 

DZIADURA

 

 

 

 

 

Rozalia

F

 

Cotsmoor Ltd.

Leighton Buzzard

 

FOREMNIAK

 

 

 

 

Site 12

Ludwik

M

 

N. A.

 

 

Katarzyna

F

 

Housewife

 

 

Lucjan

S

7

 

 

 

Stanislaw OPIOŁA

S

 

J. Dickinson & Co. Paper Mills

Apsley

 

Ryszard

S

4

 

 

 

Albina

D

3

 

 

 

GALANEK

 

 

 

 

 

Rozalia

F

 

Betta Manufacturing Co. Clock Factory

Eaton Bray

 

Władysława

F

 

Gossard Ltd

Leighton Buzzard

 

Józef

S

16

 

 

 

GAŁACZKA

 

 

 

 

 

Karol

M

 

Tarmac Ltd.

Aylesbury

 

Albina

F

 

Housewife

 

 

Zbigniew

S

1

 

 

 

Wiera CWIKLIK

F

 

 

 

 

Euzebiusz

M

 

J. Dickinson & Co. Paper Mills

Apsley

 

GĄSKA

 

 

 

 

 

Walenty

M

 

N.A.B. Hostel

Marsworth

 

Apolonia

F

 

Housewife

 

 

Henryk

S

 

J. Dickinson & Co. Paper Mills

Apsley

 

GŁOWCZEŃSKI

 

 

 

 

 

Alojzy

M

 

Tileman & Co. Cement Works

Pitstone

 

Zofia

F

 

C. Baker

Tring

 

GODLEWSKI

 

 

 

 

 

Antoni

M

 

N.A.

 

 

Janina

F

 

Housewife

 

 

Edward

S

 

R.M.R. Light Engineering

Tring

 

Leon

S

 

R.M.R. Light Engineering

Tring

 

Ewa

D

8

 

 

 

GOLUB

 

 

 

 

 

Kazimierz

M

 

Leslie Co. Ltd

Hemel Hempstead

 

Malwina

F

 

Housewife

 

 

Bronisław

S

 

Cotsmoor Ltd.

Leighton Buzzard

 

GÓRSKI

 

 

 

 

 

Paweł

M

 

Leslie Co. Ltd

Hemel Hempstead

 

GRUENER

 

 

 

 

 

Antoni

M

 

Betta Manufacturing Co. Clock Factory

Eaton Bray

 

Julia

F

 

 

 

 

Jan

S

 

Betta Manufacturing Co. Clock Factory

Eaton Bray

 

Karol

S

 

Betta Manufacturing Co. Clock Factory

Eaton Bray

 

GRZYMKOWSKA

 

 

 

 

 

Paulina

F

 

J. Dickinson & Co. Paper Mills

Apsley

 

GRZYWA

 

 

 

 

 

Kazimiera

F

 

J. Dickinson & Co. Paper Mills

Apsley

 

 

 

6

Child

 

 

HADALA

 

 

 

 

 

Wojciech

M

 

J. Dickinson & Co. Paper Mills

Apsley

 

Maria

F

 

Housewife

 

 

Czesława

G

14

Boarding school

Stowell Park

 

HEBENSTREIT

 

 

 

 

 

Antonina

F

 

N. A.

 

 

Helena

D

 

Cotsmoor Ltd.

Leighton Buzzard

 

HUSZCZA

M

 

Betta Manufacturing Co. Clock Factory

 

 

Bolesław

 

 

 

 

 

ICZKIEWICZ

 

 

 

 

 

Jan

M

 

Bucks County Council

 

 

Julia

F

 

Housewife

 

 

Józef

S

19

Boarding school

 

 

Janina

D

6

 

 

 

Zuzanna

D

2

 

 

 

JACKOWSKI

 

 

 

 

 

Włodzimierz

M

 

Bell Hotel

Aston Clinton

 

Yvonne

F

 

Housewife

 

 

Francoise

B

12

 

 

 

JADAS

 

 

 

 

Site 7, 1a

Aleksander

M

 

 

 

 

Anna

F

 

Housewife

 

 

Aleksandra

D

3

 

 

 

JAKUBAS

 

 

 

 

Site 8

Stanisław

M

 

Tileman & Co. Cement Works

Pitstone

 

Anna

F

 

Betta Manufacturing Co. Clock Factory

Eaton Bray

 

Stanisław

S

3

 

 

 

JANIEWICZ

 

 

 

 

Site 12

Hubert

M

 

R.M.R. Light Engineering

Tring

 

Irena

F

 

Housewife

 

 

Barbara

D

3

 

 

 

Krystyna

D

12

Boarding school

 

 

JANKOWASK

 

 

 

 

 

Leokadia

F

 

 

 

 

JAROSZ

 

 

 

 

 

Anna

F

 

Housewife

 

 

Marian

S

 

R.M.R. Engineering

Tring

 

Bronisław

S

16

Boarding school

 

 

JĘDRAS

 

 

 

 

 

Franciszka

F

 

Housewife

 

 

Agata

D

 

J. Dickinson & Co. Paper Mills

Apsley

 

Jan

S

 

R.M.R. Light Engineering

Tring

 

JEROŃ

 

 

 

 

Site 3

Jerzy

M

 

Tileman & Co. Cement Works

Pitstone

 

Henryka

F

 

Housewife

 

 

Melania

D

1

 

 

 

JUNAK

 

 

 

 

 

Maria

F

 

J. Dickinson & Co. Paper Mills

Apsley

 

Janusz

S

8

Boarding school

 

 

Cezary

S

4

 

 

 

KALWA

 

 

 

 

 

Jan

M

 

 

 

 

Jóefa

F

 

Housewife

 

 

Bolesław GOLUB

S

16

Boarding school

 

 

KRUPA

 

 

 

 

 

Jan

M

 

 

 

 

Maria

F

 

J. Dickinson & Co. Paper Mills

Apsley

 

Maria

D

12

 

 

 

KARTANOWICZ

 

 

 

 

Site 8

Polikarp

M

 

Drabble & Co  Builders

Aylesbury

 

Zofia

F

 

Housewife

 

 

Józefa

C

1

 

 

 

Janina

C

1

 

 

 

KASPRZYK

 

 

 

 

 

Józef

M

 

J. Dickinson & Co. Paper Mills

Apsley

 

Katarzyna

F

 

Housewife

 

 

Cecylia

D

 

J. Dickinson & Co. Paper Mills

Apsley

 

KĘDZIERSKI

 

 

 

 

 

Piotr

M

 

Carpet Factory

Aylesbury

 

Felicja

F

 

CEPGB Nursery School

 

 

KIEŁBASA

 

 

 

 

 

Helena

F

 

Betta Manufacturing Co. Clock Factory

Eaton Bray

 

KIRYLUK

 

 

 

 

 

Tomasz

M

 

Carpet Factory

Aylesbury

 

Zofia

F

 

J. Dickinson & Co. Paper Mills

Apsley

 

Marian STASZEWSKI

S

 

J. Dickinson & Co. Paper Mills

Apsley

 

Zdzisław

S

5

 

 

 

KLISZ

 

 

 

 

 

Anna

F

 

Housewife

 

 

Franciszka

F

 

M.O.N. Sick Bay

Marsworth

 

Józef

S

16

Boarding school

 

 

KNAPEK

 

 

 

 

 

Józef

M

 

J. Dickinson & Co. Paper Mills

Apsley

 

Melania

F

 

Gossard Ltd

Leighton Buzzard

 

KORCZAK

 

 

 

 

 

Elżbieta

F

 

J. Dickinson & Co. Paper Mills

Apsley

 

Józef

B

17

Boarding school

 

 

KOT

 

 

 

 

 

Weronika

F

 

N.A.B

 

 

KOTAS

 

 

 

 

 

Piotr

M

 

J. Dickinson & Co. Paper Mills

Apsley

 

Zofia

F

 

R.M.R. Light Engineering

Tring

 

Zygmunt

S

 

Wright & Wright

Tring

 

Józef

S

15

Boarding school

 

 

Władysław

S

19

Boarding school

 

 

KOTAWSKI

 

 

 

 

 

Jan

M

 

J. Dickinson & Co. Paper Mills

Apsley

 

Józefa

F

 

Betta Manufacturing Co. Clock Factory

Eaton Bray

 

KOTĄWSKI

 

 

 

 

 

Stanisław

M

 

Betta Manufacturing Co. Clock Factory

Eaton Bray

 

Elżbieta

F

 

Murad Ltd. Light Engineering

Aylesbury

 

KOWALEWSKA

 

 

 

 

 

Maria

F

 

Betta Manufacturing Co. Clock Factory

Eaton Bray

 

Irena

D

13

Boarding school Stowel Park  Glos.

 

 

KRÓLIKOWSKI

 

 

 

 

 

Aleksander

M

 

Betta Manufacturing Co. Clock Factory

Eaton Bray

 

Maria

F

 

Housewife

 

 

KRUPA

 

 

 

 

Site 7

Józefa

F

 

J. Dickinson & Co. Paper Mills

Apsley

 

Władysław

S

 

J. Dickinson & Co. Paper Mills

Apsley

 

Jan

S

 

Marley Floor Tile

Leighton Buzzard

 

Olga

F

 

Cotsmoor Ltd. Clothing Factory

Leighton Buzzard

 

Stefan

S

 

Boarding school

 

 

KRZYŻ

 

 

 

 

 

Bronisław

M

 

N.A.

 

 

Helena

F

 

N. A.

 

 

KUCIŃSKI

 

 

 

 

 

Wacław

M

 

J. Dickinson & Co Paper Mills.

Apsley

 

Apolonia

F

 

Housewife

 

 

KUDREJ

 

 

 

 

 

Andrzej

M

 

N.A.B. Polish Hostel

Marsworth

 

Aniela

F

 

Murad Ltd. Light Engineering

Aylesbury

 

Henryk

S

18

Boarding school

 

 

Jadwiga

D

14

Boarding school Stowell Park .

 

 

KUZIARA

 

 

 

 

 

Stanisław

M

 

J. Dickinson & Co Paper Mills.

Apsley

 

Genowefa

F

 

J. Dickinson & Co Paper Mills.

Apsley

 

Krystyna

D

6

 

 

 

LASKO

 

 

 

 

 

Tadeusz

M

 

N.A.B. Polish Hostel Staff

Marsworth

 

Evelyn M.

F

 

School

Marsworth

 

FORTE Stuart  P.

S

8

 

 

 

LATYSONEK

 

 

 

 

Site 8

Józef

M

 

Betta Manufacturing Co. Clock Factory

Eaton Bray

 

Helena

F

 

Housewife

 

 

Bohdan

S

3

 

 

 

Witold

S

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LECH

 

 

 

 

 

Feliks

M

 

Leslie Co. Ltd  Builders

Hemel Hempstead

 

Teofila

F

 

Housewife

 

 

Henryk

S

 

Tileman & Co. Cement Works

Pitstone

 

Sylwester

S

8

 

 

 

LECKO

 

 

 

 

 

Stefan

M

 

N.A.

 

 

Elżbieta

F

 

J. Dickinson & Co. Paper Mills

Aspley

 

Piotr

S

 

Drabble Ltd. Builders

Aylesbury

 

LESZCZYŃSKA

 

 

 

 

 

Antonina

F

 

Housewife

 

 

Bolesław

S

 

R.M.R. Light Engineering

Tring

 

Alojzy

S

 

Drabble Ltd. Builders

Aylesbury

 

LESZKIEWICZ

 

 

 

 

 

Aleksander

M

 

J. Dickinson & Co. Paper Mills

Aspley

 

Emilia

D

 

J. Dickinson & Co. Paper Mills

Aspley

 

LUCZEŃSKA

 

 

 

 

 

Alina

F

 

J. Dickinson & Co. Paper Mills

Aspley

 

LUKIANIEC

F

 

Housewife

 

 

Mikołaj

S

 

J. Dickinson & Co. Paper Mills

Aspley

 

Teodor

S

 

J. Dickinson & Co. Paper Mills

Aspley

 

LYJAK

 

 

 

 

Site 3

Władysław

M

 

Tileman & Co. Cement Works

Pitstone

 

Julia

F

 

Housewife

 

 

Halina

D

1

 

 

 

LYJAK

 

 

 

 

 

Teofila

F

 

N. A.

 

 

POPŁAWSKA

 

 

 

 

 

Katarzyna

D

 

J. Dickinson & Co. Paper Mills

Aspley

 

Wilhlem

S

 

J. Dickinson & Co. Paper Mills

Aspley

 

ŁYSZCZYK

 

 

 

 

Site 12

Piotr

M

 

Tileman & Co. Cement Works

Pitstone

 

Gizela

F

 

Betta Manufacturing Co. Clock Factory

Eaton Bray

 

Henryka

D

4

 

 

 

MATHIAS Zbigniew

S

6

 

 

 

MACKULA

 

 

 

 

 

Józefa

F

 

Unemployed

 

 

MADALIŃSKA

 

 

 

 

 

Artemia

F

 

 

 

 

MACYSZYN

 

 

 

 

 

Anna

F

 

Housewife

 

 

Władysław

S

 

Marley Floor Tile

Leighton Buzzard

 

MADANY

 

 

 

 

 

Genowefa

F

 

Housewife

 

 

Henryk

S

 

Murad Ltd. Light Engineering

Aylesbury

 

MAJCHER

 

 

 

 

Site 12

Józef

M

 

Tileman & Co. Cement Works

Pitstone

 

Stefania

F

 

Housewife

 

 

Ryszard

S

2

 

 

 

Danuta

D

1

 

 

 

MARSZAŁEK

 

 

 

 

 

Franciszka

F

 

J. Dickinson & Co. Paper Mills

Apsley

 

Jerzy

S

 

R.M.R. Light Engineering

 Tring 

 

MATUSIAK

 

 

 

 

 

Władysław

M

 

Drabble & Co Builders

Aylesbury

 

Zofia

F

 

Housewife

 

 

Danuta

D

2

 

 

 

MAZUR

 

 

 

 

 

Nina

F

 

M.O.N. Sick Bay Staff

Marsworth

 

MICHAŁOWSKI

 

 

 

 

 

Antoni

M

 

J. Dickinson & Co. Paper Mills

Apsley

 

Anna

F

 

R.M.R.  Light Engineering

Tring

 

Irena

D

5

 

 

 

Krystyna

D

3

 

 

 

MISDAL

 

 

 

 

 

Anna

F

 

Cotsmoor Ltd. Clothing Factory

Leighton Buzzard

 

Helena

F

 

Cotsmoor Ltd. Clothing Factory

Leighton Buzzard

 

MIODOWSKA

 

 

 

 

 

Olga

F

 

Leighton Laundry

Leighton Buzzard

 

MORDAS

 

 

 

 

Site 8

Bogdan

M

 

J. Dickinson & Co. Paper Mills

Apsley

 

Anna

F

 

Housewife

 

 

MORDAS

 

 

 

 

 

Jan

M

 

Betta Manufacturing Co. Clock Factory

Eaton Bray

 

Rozalia

F

 

Housewife

 

 

MORGOWNIK

 

 

 

 

 

Władysław

M

 

N.A.

 

 

Józefa

F

 

Betta Manufacturing Co. Clock Factory

Eaton Bray

 

MURYN

 

 

 

 

Site 2

Mikołaj

M

 

N.A.B. Hostel

Marsworth

 

Rozalia

F

 

Housewife

 

 

Roman

S

2

 

 

 

NIECH

 

 

 

 

 

Adam

M

 

Tileman & Co. Cement Works

Pitstone

 

Janina

F

 

Housewife

 

 

Piotr

S

3

 

 

 

Henryk

S

2

 

 

 

NECH

 

 

 

 

Site 12

Andrzej

M

 

Murad Ltd

Aylesbury

 

Maria

F

 

Housewife

 

 

Eugeniusz

D

 

Betta Manufacturing Co. Clock Factory

Eaton Bray

 

NIKLEWICZ

 

 

 

 

 

Maria

F

 

C.E.P.G.N Nursery school

Marsworth

 

Barbara

D

16

Boarding school

 

 

Krzysztof

S

14

Boarding school

 

 

Stanisław

S

13

Boarding school

 

 

NYKIEL

 

 

 

 

Site 12

Marian

M

 

J. Dickinson & Co. Paper Mills

Apsley

 

Zofia

F

 

R.M.R .Light Engineering

Tring

 

Jerzy

S

5

 

 

 

OGIBIŃSKA

 

 

 

 

 

Emilia

F

 

M.O.M. Sickbay

Marsworth

 

Mebda Irena

D

19

Boarding school

 

 

OLCNOWICZ

 

 

 

 

 

Aleksander

M

 

 

 

 

Stefania

F

 

 

 

 

OLESZKIEWICZ

 

 

 

 

Site 3, Hut 8

Anatol

M

 

Drabble & Co.

Aylesbury

 

Maria A.

F

 

Housewife

 

 

Krystyna

D

1

 

 

 

ORZECHOWSKI

 

 

 

 

 

Jan

M

 

M.O N Sick Bay

Marsworth

 

Genowefa

F

 

Housewife

 

 

PARKITNA

 

 

 

 

Site 8

Aniela

F

 

Cotsmoor Ltd. Clothing Factory

Leighton Buzzard

 

Ruszel Lidja

D

5

 

 

 

PAUK

 

 

 

 

 

Maria

F

 

Housewife

 

 

Jan

S

 

Marley Floor Tile

Leighton Buzzard

 

PĘPEK

 

 

 

 

 

Józef

M

 

Manor House

Cheddington

 

Anna

F

 

N.A.B. Hostel

Marsworth

 

PIETRYKA

 

 

 

 

 

Józef

M

 

M.O.N. Sick Bay

Marsworth

 

Bronisława

F

 

Gossard Ltd

Leighton Buzzard

 

PIROG

 

 

 

 

 

Andrzej

M

 

J. Dickinson & Co. Paper Mills

Apsley

 

Maria

F

 

Housewife

 

 

POSPIESZALSKI

 

 

 

 

 

Antoni

M

 

C.E.P.G.B. Ed. Organizer

Marsworth

 

PUSZCZYŃSKA

 

 

 

 

 

Janina

F

 

C.E.P.G.B. Nursery school

Marsworth

 

PUSZCZYŃSKA

 

 

 

 

 

Maria

F

 

Ovaltine Ltd

Kings Langley

 

Ewa

D

5

 

 

 

RESZCZYK

 

 

 

 

 

H.J.

M

 

Betta Manufacturing Co. Clock Factory

Eaton Bray

 

Stefania

F

 

Housewife

 

 

Stanisława

D

 

J. Dickinson & Co. Paper Mills

Apsley

 

Stefania

D

 

J. Dickinson & Co. Paper Mills

Apsley

 

Czesław

S

 

J. Dickinson & Co. Paper Mills

Apsley

 

ROMASZEWSKA

 

 

 

 

 

Franciszka

F

 

 

 

 

Tadeusz  Z.

S

 

Murad Ltd

Aylesbury

 

ROCHEL

 

 

 

 

Site 12

Paweł

M

 

Marley Floor Tile

Leighton Buzzard

 

Halina

F

 

Betta Manufacturing Co. Clock Factory

Eaton Bray

 

Władysław

S

4

 

 

 

Elżbieta

D

3

 

 

 

ROMAŃSKI

 

 

 

 

Site 12 / Site 7

Józef

M

 

J. Dickinson & Co. Paper Mills

Apsley

 

Stefania

F

 

Housewife

 

 

Maria

D

7

 

 

 

Jerzy

S

3

 

 

 

Jan W.

S

 

 

 

 

RUDZINSKI

 

 

 

 

 

Jerzy

M

 

Betta Manufacturing Co. Clock Factory

Eaton Bray

 

Olga

F

 

J. Dickinson & Co. Paper Mills

Apsley

 

Małgorzata

D

 

Gossard Ltd

Leighton Buzzard

 

RUDZIŃSKI

 

 

 

 

 

Kazimierz

M

 

J. Dickinson & Co. Paper Mills

Apsley

 

Antonina

F

 

Betta Manufacturing Co. Clock Factory

Eaton Bray

 

RUSZEL

 

 

 

 

Site 8

Franciszek

M

 

Tileman & Co. Cement Works

Pitstone

 

Kazimiera

F

 

Housewife

 

 

Jerzy

S

1

 

 

 

RUTKOWSKI

 

 

 

 

Site 3

Kazimierz

M

 

Tileman & Co. Cement Works

Pitstone

 

Maria

F

 

Gossard Ltd

Leighton Buzzard

 

SADOWSKI

M

 

R.M.R. Light Engineering

Tring

Site 7

Jan

 

 

 

 

 

Maria

F

 

Housewife

 

 

Jerzy

S

2

 

 

 

Bronisław KĄKOL

M

 

R.M.R. Light Engineering

Tring

 

Tadeusz STAŃCZAK

M

 

R.M.R. Light Engineering

Tring

 

SAMEK

 

 

 

 

Site 12

Jan

M

 

J. Dickinson & Co. Paper Mills

Apsley

 

Anna

F

 

R.M.R. Light Engineering

Tring

 

Stanisław

S

3

 

 

 

Władysław SIATKA

M

 

R.M.R. Light Engineering

Tring

 

SERAFIN

 

 

 

 

 

Zofia

F

 

Unemployed

 

 

Jan

S

 

Marley Floor Tile

Leighton Buzzard

 

Czesław

S

 

R.M.R. Light Engineering

Tring

 

SEREDNICKA

 

 

 

 

 

Karolina

F

 

Betta Manufacturing Co. Clock Factory

Eaton Bray

 

Franciszek

S

13

 

 

 

SERWACKA

 

 

 

 

 

Karolina

F

 

M.O.N. Sick Bay

Marsworth

 

SIWIEC

 

 

 

 

 

Katarzyna

F

 

N.A.

 

 

SKIBIŃSKA

 

 

 

 

 

Aleksandra

F

 

 

 

 

SKROS

 

 

 

 

 

Józefa

F

 

N.A.

 

 

Stefan

S

 

C. Baker

Tring

 

Aleksandra PUSZCZYŃSKA

D

21

 

 

 

Leszek PUSZCZYŃSKI

S

14

Boarding school

 

 

SMORAG

 

 

 

 

 

Władysław

M

 

 

 

 

Anna

F

 

J. Dickinson & Co. Paper Mills

Apsley

 

Wojciech ADAMCZYK

M

 

 

 

 

Anna ADAMCZYK

F

 

 

 

 

SOBON

 

 

 

 

 

Elżbieta

F

 

Betta Manufacturing Co. Clock Factory

Eaton Bray

 

Helen

D

16

Boarding school